Polární stanice Tara, nejmodernější plavidlo navržené k driftování s arktickým ledem a sloužící jako mobilní výzkumné centrum. Zjistěte, jak se tento převratný projekt s inovativním oválným trupem a modulárními laboratořemi snaží poskytnout bezprecedentní vhled do vědy o klimatu a mořské biologie.
Polární stanice Tara je navržena pro instalaci na arktické ledové kře a pojme vědecký tým až dvaceti lidí. Jeho vlastnosti jsou velmi odlišné od klasického člunu, bez hydrodynamických omezení, i když má vlastní pohonnou kapacitu. Jeho trup tvoří ovál při pohledu shora, 26 metrů dlouhý a 14 metrů široký, s velmi zaobleným profilem.
Je zakončen obytným prostorem ve tvaru polyedrické kopule, vše navržené francouzským architektem Olivierem Petitem podle specifikací nadace Tara Ocean. Musí odolávat teplotám -52 °C a díky hliníkovému trupu lépe odolává polárním teplotám, na rozdíl od oceli, která v extrémních mrazech ztrácí pružnost a křehne.
Disponuje 400 m2 obytné plochy včetně šesti laboratoří. Bude vybaven dvěma drony včetně podvodního dronu, vzorkovací růžice a atmosférických nebo podvodních senzorů, které budou nepřetržitě pozorovat okolní prostředí. V zimě bude budova kompletně izolovaná ubytovat dvanáct lidí, každý s vlastní kabinou, šest členů posádky a šest vědců. V létě bude loď schopna pojmout až 20 lidí, a to díky rotacím a doplňování paliva.